Αρχική Ρύθμιση των Χρεών Υπερχρεωμένων ΚαταναλωτώνΆρθρο 1. Πεδίο ΕφαρμογήςΣχόλιο του χρήστη Σωκράτης Δημητριάδης | 29 Οκτωβρίου 2009, 01:38
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Χαρίζοντας τα χρέη σε υπερχρεωμένους πολίτες τιμωρούμε ουσιαστικά όλους τους υπόλοιπους που ήταν συνεπείς και δεν κατανάλωναν περισσότερο από τις δυνατότητές τους. Αυτή είναι η κοινωνία που οραματιζόμαστε; Με τους οικονόμους να πληρώνουν τα χρέη των σπάταλων; Και έστω ότι το κάνουμε. Πιστεύουμε πραγματικά ότι με τον τρόπο αυτό θα βάλουμε τέλος στην αδυναμία του σύγχρονου ανθρώπου να υπερκαταναλώνει; Μήπως θα πετύχουμε το ακριβώς αντίθετο οδηγώντας τελικά περισσότερους ανθρώπους στην κακή διαχείριση των οικονομικών τους εις βάρος της κοινωνίας;