Αρχική Ρύθμιση των Χρεών Υπερχρεωμένων ΚαταναλωτώνΆρθρο 1. Πεδίο ΕφαρμογήςΣχόλιο του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ | 29 Οκτωβρίου 2009, 09:42
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Είμαι πολύτεκνος με 6 παιδιά και ζω το δικό μου Γολγοθά τα τελευταία χρόνια. Σε αυτό το πολύ θετικό μέτρο θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα που με αφορούν άμεσα. Τι γίνεται με τα χρέη που μπορεί να βαρύνουν κάποιον ο οποίος έχει βρεθεί ως εγγυητής από παλαιότερη εμπορική δραστηριότητα? Στην δική μου περίπτωση είχα ΕΠΕ στην οποία οι Τράπεζες με υποχρέωναν να υπογράφω και ως εγγυητής. Εκτός των Τραπεζών με εκβιάζουν με προσωποκράτηση ή και πλειστηριασμό πιστωτές για απλήρωτες επιταγές καθότι ήμουν διαχειρηστής της ΕΠΕ. Στην προσπάθεια μου να τους ικανοποιήσω όλους και για να μην μείνουμε στο δρόμο εγώ και η οικογένεια μου, προσπάθησα να κάνω κάποιους συμβιβασμούς. Τα ποσά όμως και οι δόσεις ήταν εξοντωτικές. Πήρα καταναλωτικά δάνεια, χρησιμοποίησα κάρτες για να μπορώ να πληρώνω δόσεις και συμβιβασμούς. Το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο. Τα χρέη δεν μειώθηκαν λόγω τόκων, εξόδων κλπ. Προστατεύεται η κύρια κατοικία μου? Μπορώ τουλάχιστον να ελπίζω ότι δεν θα βρεθούμε στους δρόμους?