Αρχική Ρύθμιση των Χρεών Υπερχρεωμένων ΚαταναλωτώνΆρθρο 1. Πεδίο ΕφαρμογήςΣχόλιο του χρήστη Ειρήνη Λογοθέτη | 29 Οκτωβρίου 2009, 13:31
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Το νομοσχέδιο φαίνεται με την πρώτη ματιά να είναι καλό ωστόσο χρήζει περρισότερης βελτίωσης ειδικά στο σημείο της επαφής με τις τράπεζες,οι οποίες είναι αμείλικτες και όχι ιδιαίτερα διαπραγματεύσιμες. Αλλά δεν βλέπω να γίνεται καθόλου μνεία στο συγκεκριμένο σημείο για τις λεγόμενες εταιρίες ενημέρωσης και διαχείρησης ληξιπρόθεσμων οφειλών,οι οποίες οργιάζουν παρά το Ν.3758/2009.Μάλιστα δεν γνωρίζουν καθόλου το συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο και τηλεφωνούν εκβιάζοντας για οφειλές που έχουν αποπληρωθεί και παραβιάζοντας και το ιδιωτικό απόρρητο και την υγεία ατόμων που πάσχουν απο σοβαρές παθήσεις. Ας λάβει κάποιο μέτρο η σημερινή Κυβέρνηση προς αυτή τη κατεύθυνση γιατί ούτε και το συγκεκριμένο νομοσχέδιο αν δεν υπάρξουν οι απαραίτητες παρεμβάσεις θα λύσει το πρόβλημα των κατασχέσεων και των πλειστηριασμών και οι αυτοκτονίες απο υπέρογκα χρέη θα αυξάνουν σημαντικά. Η πραγματικά φιλολαϊκή πολιτική που προωθεί η Κυβέρνηση είναι προς τη σωστή κατεύθυνση αρκεί να γίνουν κάποιες διορθώσεις και να μην υπάρξουν προχειρότητες στο συγκεκριμένο νομοσχέδιο.Πρέπει επιτέλους οι τράπεζες να μην μένουν στο απειρόβλητο και να μάθουν να τηρούν τους νόμους χωρίς να τους προσαρμόζουν κατα το δοκούν στα μέτρα τους.