Αρχική Ρύθμιση των Χρεών Υπερχρεωμένων ΚαταναλωτώνΆρθρο 4. Σχέδιο Διευθέτησης ΟφειλώνΣχόλιο του χρήστη ΠΗΝΕΛΟΠΗ | 27 Οκτωβρίου 2009, 21:40
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Όντως συμβαίνει αυτό, σε μια οικογένεια να είναι χρεωμένοι όλοι(με πολλά δάνεια) διότι προσπαθούν να ξεχρεώσουν ότι μπορούν(αδύνατο). λογικό είναι πως π.χ. όταν ο μηνιαίος μισθός σου ανέρχεται σε 800€ δε μπορείς να χρωστάς 1500€ (μόνο στις τράπεζες) και να είσαι συνεπής όσες αλχημείες και να κάνεις μεταξύ των οφειλών, διότι υπάρχουν και τα τρέχοντα βιοποριστικά έξοδα. Και δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις ανθρώπων ''αλαζόνων''(βλ. υπερ-καταναλωτισμός) αλλά σε εκείνους που πραγματικά χρειάστηκαν οικονομική υποστήριξη(χωρίς καθόλου περιουσιακά στοιχεία) και καλώς ή κακώς μπήκαν στη διαδικασία του ''παίρνω ένα δάνειο για να ξεχρεώσω το ήδη υπάρχον''. Καταχρεωμένοι χωρίς αντίκρυσμα και χωρίς κανένα όφελος. Πιστεύω ότι είναι πολλοί παράγοντες που θα πρέπει να ληφθούν πολύ σοβαρά υπόψιν . Συνοπτικές & άμεσες διαδικασίες, τα εισοδήματα μας ελέγχονται ανά πάσα στιγμή(εφορία) και τώρα και τότε.......θα πρέπει να υπάρξει παραδειγματική ''τιμωρία'' των τραπεζών που έδιναν δάνεια ανεξέλεγκτα πατώντας στην ανάγκη του καθενός μας.Εξάλλου τα έχουμε ήδη πληρώσει τριπλά τα χρωστούμενα. Ευχαριστώ