Αρχική Ρύθμιση των Χρεών Υπερχρεωμένων ΚαταναλωτώνΆρθρο 4. Σχέδιο Διευθέτησης ΟφειλώνΣχόλιο του χρήστη Apostolos | 30 Οκτωβρίου 2009, 10:02
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Μπράβο ΆΝΝΑ (29 Οκτωβρίου 2009 @ 22:54). Πολύ καλές σκέψεις. Εγώ δεν είμαι πλούσιος αλλά δεν χρωστάω. Έχω φίλους όμως και συγγενείς που υποφέρουν. Οι περισσότεροι απ' αυτούς φταίνε. Υπερεκτίμησαν τις δυνατότητες τους. Ήταν ευκολόπιστοι σε Κασσάνδρες. Πρέπει όμως κάτι να γίνει. Το ΠΑΣΟΚ δεν το ψήφισα και ίσως να μην το ψηφίσω ποτέ. Οφείλω όμως να πω ότι η σκέψη είναι καλή. Η εφαρμογή του όμως είναι αδύνατη. Τόσες διαδικασίες (μέσω μάλιστα δικηγόρων, τραπεζών και δικαστηρίων) είναι σίγουρο ότι θα οδηγήσουν σε αποτυχία. Και το χειρότερο θα δώσουν ελπίδα σε κάποιους που μπορεί να κάνουν ακόμα περισσότερα λάθη. Δείτε λίγο τις προτάσεις της Άννας. Πιστεύω ότι αν εξαιρέσουμε τους χρόνια άνεργους ή άρρωστους από τους οποίους δεν πρόκειται να πάρει κανένας τίποτα, για τους υπόλοιπους που δεν έχουν μάλιστα κανένα περιουσιακό στοιχείο πλην όμως έχουν κάποιο εισόδημα θα πρέπει να μαζευτούν όλα τα δάνεια σε μία τράπεζα και να πληρώνουν κάθε μήνα αυτό που τους επιτρέπει το εισόδημα τους. Έτσι και η τράπεζα θα παίρνει κάθε μήνα την οφειλή (όσο μικρή κι αν είναι) και ο οφειλέτης θα μπορέσει να ζήσει. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑ ΟΠΩς ΠΑΛΙΑ, ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ. Apostolos