Αρχική Ρύθμιση των Χρεών Υπερχρεωμένων ΚαταναλωτώνΆρθρο 1. Πεδίο ΕφαρμογήςΣχόλιο του χρήστη Ράπελλας Δημήτριος | 30 Οκτωβρίου 2009, 21:14
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Είμαι δικαστικός Επιμελήτης επί τριάντα έτη. Η αρχή του του προβλήματος άρχισε το έτος 1981 αρχές, με τον ανατοκισμό των τόκων. Η λύση του προβλήματος είναι: 1)Ο τόκος υπηρεμερίας να παραγράφεται μετά την πενταετία από όταν έγινε απαιτητός, όπως γίνεται και στις συναλαγές εκτός τραπεζών από συναλλαγματικές, επιταγές κ.λ.π. 2)Ο το τόκος υπερημερίας να μην υποερβαίνει το πενήντα τις εκατό του τόκου που δίνουν οι τράπεζας στους καταθέτες και για όλες τις απαιτήσεις των. Πέραν αυτού να θεωρείται τοκογλυφία, με τις γνωστές συνέπειες του Νόμου. 3) Η πρώτη κατοκία του οφειλέτη μέχρι 130 τ.μ. να απαγορεύται ο πλειστηριασμός της εκτός και εάν η αγορά της έγινε με δάνειο πρώτης κατοικίας και μόνο από την τράπεζα που του χορήγησε το δάνειο. Μετά τιμής Ράπελλας Δημήτριος