Αρχική Γραφείο Αντιμετώπισης Περιστατικών Αυθαιρεσίας στο Υπ. Προστασίας του ΠολίτηΆρθρο 15 Επικουρικοί ΠυροσβέστεςΣχόλιο του χρήστη jim | 1 Δεκεμβρίου 2010, 21:24
Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κατόπιν όσων εκτίθενται παραπάνω, θεωρώ απαράδεκτο την μη πραγματοποίηση εσωτερικού διαγωνισμού για την κάλυψη των θέσεων. Με αυτόν τον τρόπο απαξιώνεται ο θεσμός του εποχικού πυροσβέστη και δεν λαμβάνονται καθόλου υπ’ όψιν η πολυετή παρουσία και προσπάθεια που έχει καταβάλει. Θεωρώ απαραίτητη την απορρόφηση όλου του ποσοστού των θέσεων από συναδέλφους εποχικούς πυροσβέστες και όχι μόνο ενός μικρού ποσοστού, εξυπηρετώντας με αυτόν τον τρόπο ‘συμφέροντα’. Τι θα γίνει με αυτούς που δεν θα προσληφθούν; .Θα απολυθούν; Είμαι εποχικός πυροσβέστης και έχω προσληφθεί το έτος 2009 ως οδηγός και συμμετείχα και κατά την αντιπυρική περίοδο του 2004. Είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι δεν μπορούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό οι εποχικοί πυροσβέστες που έχουν προσληφθεί το 2009, καθώς δεν μιλάμε για πάνω από 55 άτομα πανελλαδικά και έκτοτε δεν πραγματοποιήθηκε καμία άλλη πρόσληψη. Παρακαλώ όπως συνεκτιμήσετε το γεγονός ότι εμείς οι εποχικοί πυροσβέστες είμαστε εκπαιδευμένοι(θεωρητικά και πρακτικά)όχι μόνο στη δασοπυρόσβεση, αλλά και στα αστικά συμβάντα και στα τροχαία, με πολύχρονη εμπειρία ο καθένας και είμαστε έτοιμοι να προσφέρουμε για την ασφάλεια και προστασία της ζωής και της περιουσίας των πολιτών και του κράτους, καθώς και του δασικού πλούτου και φυσικού περιβάλλοντος της χώρας από τους κινδύνους των πυρκαγιών, θεομηνιών και άλλων καταστροφών. Με σεβασμό, ένας από τους πολλούς εποχικούς πυροσβέστες.